czcionka i kontrast
duża czcionka wysoki kontrast
Wybory Samorządowe 2024 Logo Biuletyn Informacji Publicznej
logo miasta na biało zielono żółto czerwonym tle

data publikacji: 2021-03-09

Działania podejmowane w ramach Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka w roku 2019 podjęto działania mające na celu rozwój szkolnictwa zawodowego. W tym celu odbyły się spotkania z przedsiębiorcami, dyrektorami szkół, przedstawicielami poradni psychologiczno – pedagogicznej, Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej, Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej jak również doradcami zawodowymi. W wyniku prowadzonych rozmów jednym z postulatów było utworzenie klas patronackich w szkołach zawodowych. Dlatego Prezydent Miasta uznał za sprawę priorytetową utworzenie takich klas, jako jedno ze skutecznych działań mających na celu rozwój kształcenia w szkołach branżowych oraz technikach.

W związku z powyższym w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w roku bieżącym funkcjonują klasy, które we współpracy z firmą Aluteam Polska Sp. z o. o. oraz Polkres EdWood Sp. z o.o. utworzyły klasy patronackie. Współpraca szkoły z ww. firmami oparta jest o zawarte porozumienia w zakresie wsparcia procesu kształcenia. Polega ono na przyjęciu uczniów na praktyki zawodowe, wyposażeniu przez firmę Polkres Edwood Sp z o. o. pracowni stolarskiej w sprzęt i materiały dydaktyczne, jak również wycieczki edukacyjne uczniów. Jednocześnie porozumienie zawiera zapis uwzględniający udział nauczycieli przedmiotów zawodowych w warsztatach, pokazach, konferencjach organizowanych przez AluTeam Polska sp. z o.o. Ponadto patroni uczestniczą w opracowaniu programów nauczania, dopasowanego do profilu i zapotrzebowania poszczególnych firm.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna pod patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska zorganizowała Targi Edukacyjne „Bialski GPS na edukację i zawód” podczas których przedstawiano uczniom oferty edukacyjne szkół działających na terenie Miasta Biała Podlaska. W prezentacji udział brała również Bursa Szkolna w Białej Podlaskiej i OHP w Roskoszy. W roku 2019 imprezę objął Honorowym Patronatem Lubelski Kurator Oświaty.

W szkołach podstawowych zorganizowano Targi Przedsiębiorczości z udziałem lokalnych przedsiębiorców oraz szkół zawodowych prowadzonych przez Miasto Biała Podlaska. Targi były okazją do promowania szkolnictwa zawodowego, a także zapoznania się z warunkami zatrudnienia w lokalnych przedsiębiorstwach. Organizatorzy przygotowali też wykład o najbardziej pożądanych przez pracodawców kwalifikacjach. Celem akcji było zapoznanie rodziców z oczekiwaniami lokalnych przedsiębiorców w stosunku do pracowników i zapotrzebowaniem na konkretne zawody na lokalnym i regionalnym rynku pracy.

W roku 2020 utworzono nowe kierunki kształcenia, tj. w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 – Technik usług fryzjerskich i fryzjer oraz w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 – Technik spawalnictwa i spawacz.

W roku 2020 odbyły się 4 spotkania z przedsiębiorcami, dyrektorami szkół i przedszkoli oraz poradni psychologiczno – pedagogicznej mające na celu wypracowanie rozwiązań w zakresie rozwoju szkolnictwa zawodowego w Mieście Biała Podlaska. Ich wynikiem było wypracowanie Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego.

Bialski System Doradztwa Zawodowego, zakłada:

  • organizację i koordynację usług poradnictwa zawodowego w mieście Biała Podlaska,
  • wsparcie metodyczne szkół i przedszkoli w zakresie doradztwa zawodowego,
  • stałą współpracę pomiędzy podmiotami biorącymi udział w programie,
  • szkolenia, konferencje,
  • wymiana doświadczeń,
  • informację o usługach edukacyjnych i lokalnym rynku pracy.

W ramach realizacji zadań BSDZ utworzono Forum Doradców Zawodowych, które w swych działaniach zakłada:

  • stworzenie platformy kontaktu, integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy doradcami zawodowymi i wszystkimi osobami związanymi z poradnictwem zawodowym;
  • poszerzenie oferty szkół i przedszkoli w zakresie preorientacji, orientacji i doradztwa zawodowego;
  • rozwijanie kompetencji nauczycieli i doradców zawodowych w zakresie prowadzenia preorientacji, orientacji i doradztwa zawodowego.

W związku z powyższym w roku 2020 odbyły się dwa spotkania uczestników forum. Na uwagę zasługuje fakt, że 23 listopada 2020 r. w związku z trwającą pandemią, odbyło się spotkanie z wykorzystaniem nowoczesnych technik przekazu, tj. w aplikacji Teams Microsoft. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy jednostek oświatowych, szkolni i przedszkolni koordynatorzy BSDZ, przewodnicząca Miejskiego Zespołu Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego – Ewa Tatarczak oraz przedstawiciele z ramienia Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Podczas spotkania przeprowadzono szkolenie z obsługi programu Teams zarówno koordynatorom jak również dyrektorom jednostek oświatowych Miasta Biała Podlaska. Poinformowano o możliwościach programu oraz zasadach udziału w grupie – Forum Doradców Zawodowych. W przestrzeni wirtualnej znalazły się stosowne zakładki, w których umieszczono materiały pomocnicze do realizacji Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego.

W powyższej aplikacji zostało utworzone konto, na którym doradcy zawodowi zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych Miasta Biała Podlaska mogą wymieniać się materiałami, jak również dobrymi praktykami zarówno w zakresie doradztwa zawodowego jak i preorientacji zawodowej. Obecnie to miejsce tętniące życiem, gdzie osoby zapisane do zamkniętej grupy mogą korzystać z materiałów innych doradców zawodowych, jak również umieszczać swoje sprawozdania, autorskie scenariusze lekcji, gry zawodoznawcze czy też dzielić się spostrzeżeniami z ukończonych szkoleń.

Koordynatorzy przedszkolni i szkolni Bialskiego Systemu Doradztwa Zawodowego sporządzili sprawozdania z półrocznej pracy jednostek oświatowych w zakresie preorientacji zawodowej oraz doradztwa zawodowego. W wyniku analizy sprawozdań zauważa się, że we wszystkich szkołach i przedszkolach odbywały się różnego rodzaju zajęcia zawodoznawcze, zarówno realizowane przez doradców, jak również wychowawców oraz innych nauczycieli szkół. Na uwagę zasługuje przeprowadzony przez ZSO nr 3 zawodowy konkurs fotograficzny, w ZSO nr 4 nawiązanie współpracy z absolwentami i przedsiębiorcami w celu realizacji zajęć zawodoznawczych, w ZSOI przygotowano kolorowanki dla najmłodszych, w SP nr 3 odbył się tydzień zawodoznawczy podczas, którego uczniowie mogli poznać różne zawody. W ZSZ nr 1 przeprowadzono szkolenie rady pedagogicznej w zakresie doradztwa zawodowego, a w przedszkolach odbywały się spotkania np. z lekarzem, pielęgniarką, strażakiem i policjantem oraz bale noworoczne – Kim będę w przyszłości? Różne zawody.

Ponadto szkoły zawodowe przygotowały regulaminy konkursów zawodowych. Zostaną one objęte Honorowym patronatem Prezydenta Miasta Biała Podlaska.

Realizując założenia BSDZ w roku szkolnym 2021/2022 planuje się utworzenie w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 kolejnych klas patronackich z udziałem spółek miejskich, tj. Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej, Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Białej Podlaskiej, jak również Bialskimi Wodociągami i Kanalizacją “WOD-KAN” Sp. z o.o. Zadaniem Dyrektora szkoły jest ustalenie z prezesami ww. spółek zasad patronatu.

Szkoły kształcące w zawodach przygotowały wstępną ofertę edukacyjną na kolejny 2021/2022 rok szkolny oraz filmy promujące ich placówki. Jednocześnie w związku z pracami związanymi z ofertą edukacyjną szkół zawodowych wystosowano zapytanie do bialskich izb gospodarzących dotyczące wsparcia przedsiębiorców w zakresie realizacji kształcenia w zawodach: lakiernik i elektromechanik. Ponadto przeprowadzono analizę zapotrzebowania na nowe kierunki kształcenia w zawodach. W wyniku powyższego rozważa się utworzenie w szkole branżowej I stopnia kształcenia w zawodzie lakiernik i elektromechanik, natomiast w technikum w zawodzie technik budowy dróg. Należy zauważyć, że bialskie szkoły prowadzą wszystkie kierunki kształcenia, które znalazły się w wykazie przygotowanym przez lokalnych przedsiębiorców. Zaproponowane zawody, jednakże nie we wszystkich przypadkach posiadają nazewnictwo dokładnie takie, jakie podali przedsiębiorcy, gdyż realizowane w szkołach kierunki kształcenia muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego z dnia 13 marca 2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 622, ze zm.).

W najbliższym czasie planowane jest również przeprowadzenie diagnozy szkół ponadpodstawowych, w tym także zawodowych w ramach podpisanego listu intencyjnego pomiędzy Gminą Miejską Biała Podlaska a Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi Spółka Akcyjna będącymi organem założycielskim Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych (ORKE).

Jednocześnie dbając o wysoką jakość kształcenia zawodowego, w ostatnim roku obie szkoły zawodowe, w znaczący sposób unowocześniły swoją bazę dydaktyczną realizując projekty z udziałem środków Unii Europejskiej. Łączna wartość projektów to kwota ponad 8 mln zł. Ich realizacja w znaczny sposób podnosi atrakcyjność kształcenia zawodowego oraz przygotowuje uczniów, we współpracy z otoczeniem społeczno – gospodarczym, do wymogów rynku pracy. Ponadto, aby sprostać zmieniającym się potrzebom rynku pracy, nauczyciele systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje.

Poza wymienionymi działaniami obecnie prowadzone są rozmowy z Państwową Szkołą Wyższą w Białej Podlaskiej, która rozważa współpracę z Miastem Biała Podlaska w zakresie realizacji BSDZ. Pierwsze wstępne rozmowy miały miejsce w dn. 7 grudnia. W kolejnych spotkaniach przedstawiciel rektora informował, że PSW rozważa wsparcie miasta w zakresie doradztwa zawodowego skierowanego do nauczycieli.

W związku z realizacją wyżej wymienionych działań w zakresie BSDZ zakłada się, że prosperujący na lokalnym rynku przedsiębiorcy włączą się aktywnie w proces doradztwa zawodowego w szkołach poprzez:

  • prezentowanie oferty poszczególnych firm uczniom oraz rodzicom podczas spotkań w szkołach, również w formie on-line;
  • udział pracodawców w Targach Edukacyjnych, które w przypadku braku zmiany sytuacji epidemiologicznej planowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technik komunikacji;
  • objęcie poszczególnych zawodów/klas patronatem bialskich przedsiębiorców;
  • wsparcie szkół zawodowych w kształceniu w zawodach deficytowych na rynku pracy;
  • wsparcie w postaci ufundowania nagród dla zwycięzców konkursów zawodowych;
  • wsparcie w postaci ufundowania stypendiów uczniom kształcącym się w zawodach deficytowych na rynku pracy;

Jednocześnie należy zwrócić uwagę, iż podczas spotkania w dniu 8 października 2020 r. przedstawiciele izb gospodarczych zdeklarowali rozważenie propozycji przygotowania, skierowanego do uczniów szkół, wirtualnej prezentacji bialskich firm. Ponadto padła informacja o wsparciu finansowym w zakresie ufundowania nagród uczestnikom konkursów.

W celu upowszechnienia BSDZ miasto przystąpiło do projektu „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów – II etap” współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich. Dzięki udziałowi w powyższych projekcie miasto będzie miało możliwość upowszechnienia i promowania wypracowanych w ramach BSDZ rozwiązań, m. in. poprzez wydanie skryptu ze scenariuszami zajęć zawodoznawczych.

© 2010-2024 Urząd Miasta Biała Podlaska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

W trakcie korzystania z serwisu na komputerze użytkownika przechowywane są tzw. „ciasteczka” (ang. „cookies”), które pozwalają na dostosowanie działania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookie mogą być określone przez użytkownika w ustawieniach przeglądarki internetowej. Kontynuacja korzystania z serwisu bez dokonania wyżej wspomnianych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej uznana zostaje za wyrażenie zgody przez użytkownika na wykorzystywanie plików cookie.